Klub istnieje od 1924 roku a obecnie dwie drużyny piłkarskie występują w rozgrywkach seniorskich klasy okręgowej i B Klasy Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz jedna z rocznika 98` w rozgrywkach juniorskich. Dodatkowo szkółka piłkarska powstała w 2013 roku szkoli w kilku grupach dzieci z roczników 2006 do 2011.

Trenujemy i rozgrywamy swoje mecze na sztucznej nawierzchni obiektu sportowego „Rapid” w Katowicach Koszutce.

Historia

Klub powstał w 1924 roku jako Ligocianka Katowice (KS Budowlani). W 1964 roku połączył się z KS Spartą i przyjął jego nazwę.

Do najważniejszych sekcji sportowych w klubie należą/należały:

• Piłka nożna
    • drużyna występuje obecnie w Klasie Okręgowej
    • druga drużyna – Sparta II Katowice jest obecnie w B-klasie
  • Piłka ręczna
  • Mistrz Polski (x5) – 1955, 1956, 1957, 1959, 1960
  • Wicemistrz Polski (x4) – 1958, 1961, 1962, 1964
  • III miejsce w Mistrzostwach Polski (x1) – 1963
  • Pływanie (11 tytułów Mistrza Polski w skokach do wody w kategoriach młodzieżowych, w tym 4 tytuły Mistrza Polski w kategorii młodzików, 4 tytuły w kategorii juniora młodszego, 3 tytuły w kategorii juniora. Zawodnicy: Wrzeska, Sitnik K., Sułek B., Fabiś D., Puto A., Różycki M. mistrzowie Polski. Działacze i trenerzy: Mirosława Gruszka, Tadeusz Ślusarek)
  • Piłka siatkowa
  • Akrobatyka
  • Szachy