Klub istnieje od 1924 roku. Obecnie pierwsza drużyna występuje w rozgrywkach seniorskich I grupy klasy okręgowej Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Akademia Piłkarska Sparty Katowice powstała w 2013 roku i obecnie posiada kilkanaście grup szkoleniowych w rocznikach od 2006 do 2014. Wszystkie grupy pracują wg. jednolitego i kompleksowego systemu szkolenia GTF oraz zgodnie z założeniami narodowego modelu gry PZPN.

Obiekty treningowe:

• Boisko ze sztuczną nawierzchnią Mosir Rapid ul. Stęślickiego 6 Katowice
  • Boisko ze sztuczną nawierzchnią Mosir Kolejarz pl. Alfreda 1 Katowice
  • Hala sportowa Spodek Katowice AL. Korfantego 35
  • Kopalnia Futbolu, obiekt całoroczny ze sztuczną nawierzchnią ul. Milowicka 1F Katowice
  • Hala Sportowa przy SP nr 54w Katowicach ul. Wojciecha
  • Sala sportowa III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach

Historia

Klub powstał w 1924 roku jako Ligocianka Katowice (KS Budowlani). W 1964 roku połączył się z KS Spartą i przyjął jego nazwę.

Do najważniejszych sekcji sportowych w klubie należą/należały:

• Piłka nożna
    • drużyna seniorów występuje obecnie w Klasie Okręgowej
    • w rozgrywkach ligowych ŚZPN biorą udział drużyny z roczników od 2011 do 2006
    • drużyny młodzieżowe biorą udział w  Turniejach o Puchar Tymbarku, Deichmann Minimistrzostwa a także w licznych lokalnych i ogólnopolskich turniejach.
  • Piłka ręczna
  • Mistrz Polski (x5) – 1955, 1956, 1957, 1959, 1960
  • Wicemistrz Polski (x4) – 1958, 1961, 1962, 1964
  • III miejsce w Mistrzostwach Polski (x1) – 1963